A Solution For Sharing Daily Links With Team Members
مشکل

یکی از مواردی که در توسعه نرم افزار به صورتی تیمی باید مورد توجه قرار گیرد مبحث Knowledge Sharing است. هر کدام از ما در طول روز تعداد زیادی خبر، تیتر، توئیت، کامنت و مقاله می خوانیم. معمولا برخی از این مطالب برای سایر اعضای گروه هم مفید هستند و می خواهیم خواندنشان را به آنها هم توصیه کنیم. 

بهترین روشی که در 6 ماه اخیر از آن برای حل این مشکل استفاده میکردم اینها بودند:

1- Email
وقتی مطلب به درد همه افراد نمی خورد آن را فقط برای بعضی افراد ایمیل می شود. وقتی تعداد افراد تیم زیاد باشد می توان افراد را در چند لیست مختلف دسته بندی کرد  و مطلب را با توجه به نوع آن برای للیست های مرتبط فرستاد.

2- Google+ Community
وقتی مطلب به درد همه افراد می خورد آن را روی یک صفحه در گوگل پلاس که همه افراد در آن عضو هستند، به اشتراک گذاشته می شود.

اما هر دوی این روشها یک مشکل داشتند. احتمال مواجه شدن با مطالب جالب در تمام طول روز وجود داشت. اغلب هم تعداد مطالب جالبی که هر فرد در طول یک روز پیدا می کند بیشتر از یکی است. حال اگر یک تیم 5 نفره باشیم نتیجه این میشود که در طول روز چیزی حدود 10-15 لینک از طریق ایمیل یا صفحه در گوگل پلاس به دست شما می رسد. اگر اهل فعال کردن notification برای رسید ایمیل یا share شدن مطلب جدید در صفحه گوگل پلاس هم باشید، پس از چند روز، به اشتراک گذاشتن مطالب جالب به اتفاقی آزار دهنده تبدیل می شود؛ هم برای کسی که لینک را ارسال می کنم و هم برای افرادی که آن را دریافت می کنند.
نتیجه بلند مدتر این مشکل کاهش تدریجی تمایل افراد برای به اشتراک گذاری دانش های از این جنس ( به طور ساده لینک ) است.


راه حل

به عنوان یک راه حل موفق و دم دستی، یک Chrome Extension ساده نوشتم که تا حدودی مشکل را کاهش می داد. به این ترتیب که  به کمک این Extension لینک مطالب جالبی که در طول روز ( یا هر بازه زمانی دیگری ) پیدا می کنید را ذخیره می کنید و در پایان روز ( یا هر بازه زمانی دیگری! ) برای بقیه افراد به صورت یکجا ارسال می کنید. 

برای نصب این افزونه کافی است این فایل را دانلود کنید.
سپس در کروم به آدرس chrome://extensions رفته و فایلی که دانلود کرده اید را روی صفحه Drag & ِDrop کنید:


روش استفاده به این صورت است:

0- یک مطلب جالب پیدا کنید!

1- روی آیکن افزونه در سمت راست نوار آدرس، کلیک کنید. دومین آیکن از سمت راست ( که به علت رنگ نارنجی به خوبی قابل دیدن نیست! ):بعد از افزودن هر لینک جدید شمارنده کنار آیکن افزودنه یکی زیاد می شود.

2- در انتهای روز، یکجایی راست کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Email Today LinksDiary را انتخاب کنید:


همچنین می توانید با انتخاب Reset LinkDiary، تمام لینک های ذخیره شده را پاک کنید.

3- لینک ها را برای افراد گروه ارسال کنید:سورس کد این افزونه در این آدرس قابل دسترسی است:
https://github.com/coybit/LinksDiary
پس از نگراش این مطلب در جایی با سرویس LinkyDink آشنا شدم که تقریبا به طور مشابهی کار می کرد، با دو تقاوت:
1- ایمیل ها در پایان روز ارسال می شد (در واقع هر روز تنها یک ایمیل واحد از لینک های تمام افراد تیم دریافت می کنید).
2- برای استفاده از سرویس باید با اکانت twitter لاگین کنید.
علاوه بر این امکان مشترک شدن درگروه هایی که مورد علاقه شما هست را هم دارید. به این ترتیب در هر روز یک ایمیل از لینکهای افراد آن گروه را هم دریافت می کنید و خودتان می می توانید برای آن گروه لینکهای جالب را ارسال کنید.

Add_links_small
Links_smallest